Nem kell már sokáig várni, míg kiderül kik szállnak ringbe az idei év díjszezonjának döntőjén, az Oscar gálán! Holnap kihirdetik a jelöltek, mi pedig utoljára megpróbáljuk kitalálni melyik címekkel találkozhatunk.
Íme, itt vannak az idei utolsó tippjeink. Áprilisban írtam az első Oscar találgatós cikket, amin újraolvasva jókat lehet mosolyogni, bár ki tudta, hogy ilyen érdekes irányt vesz a díjszezon? Hogy a Grand Budapest Hotel fog loholni a Sráckor után, vagy hogy a PT Anderson rendezte Beépített hiba az esélytelenek nyugalmában figyeli a holnapi jelölt lista kihirdetését? De mire is számíthatunk a gálán? Összegezve az idei filmév nagy nyertese a Sráckor lesz, de nem fog tarolni, ahogy azt az elmúlt pár évben már megszokhattuk.De vegyünk egy részletesebb áttekintést arról, melyik kategóriában kik diadalmaskodhatnak idén.
Legjobb vizuális effektek
Az Akadémia ebben a kategóriában múlt hónapban nyilvánosságra hozott egy szűkített listát, aminek legnagyobb vesztese a Holnap határa és Aronofsky Noéja volt. A díj két legnagyobb esélyese, a Csillagok között és A majmok bolygója – Forradalom közül, még mindig előbbi tűnik az elismerés legfőbb várományosának, főleg annak fényében, hogy A majmok bolygója reboot első részét is megverte anno a Hugo. A motion capture technológia azonban a folytatásra még kifinomultabb és szebb lett, így simán elvihetik a majmok Nolanék elől a díjat. A Csillagok között mellett szóljon, hogy gyakran zsebelte be a díjat űrben játszódó film, elég a tavalyi győztes Gravitációra gondolni, valamint a Legjobb film díjért induló blockbuster-ek rendre elorozták ezt a díjat (Gravitáció, Pi élete, Eredet, Avatar, Benjamin Button különös élete), kérdés, hogy Nolan időutazó űrhajósai indulnak-e a legrangosabb
A majmok bolygója – Forradalom
Csillagok között
A hobbit: Öt sereg csatája
A galaxis őrzői
Godzilla
Közelben:
Éjszaka a múzeumban – A fáraó rejtélye
Amerika kapitány – A tél katonája
X-Men: az eljövendő múlt napjai
Demóna
Transofermers 4 – A kihalás kora
Legjobb hang-kategóriák
Állandó értetlenség, hogy mi a fene különbség a két kategória között? Ez a videó talán segít ennek megértésében.
Legjobb hangkeverés
Mivel ebben a kategóriában többek között a zene kulcsfontosságú szerepet játszik, gyakran musical-ek viszik haza a „hangos” díjakat (pl.: A nyomorultak, 2012). Idén erre a Vadregénynek komoly esélyei vannak, de az Interstellar kopogtat az ajtóban, ami noha közel sem musical, mégis a hangkeverés a vizuális effektekhez (és úgy az egész filmhez) hasonlóan parádés. Gondoljatok csak a híres dokkolós jelenetre vagy a befejezésre, ahol a monológ és Hans Zimmer orgonái gyönyörűen kiegészítették egymást úgy, hogy egyik se nyomja el a másikat. Szoros harmadiknak tűnik a Harag, ami egyre biztosabb, hogy a komolyabb díjakért folytatott versenybe nem fog beleszólni, viszont háborús (ráadásul tankos) filmként a jelölés szinte biztos. Azonban mint minden kategóriában itt is gyakran preferálják a legjobb film indulókat, így az Amerikai mesterlövész, a Foxcatcher, a Rendíthetetlen és a Holtodiglan is szerezhet jelölést vagy díjat.
Csillagok között
Vadregény
Harag
Rendíthetetlen
Whiplash
Közelben:
Amerikai mesterlövész
Get on Up
Transformers 4. – A kihalás kora
Foxcatcher
Holtodiglan
A galaxis őrzői
Amerikai mesterlövész
Godzilla
Legjobb hangvágás
A keveréssel egyetemben, minimum három jelölt ugyanaz szokott lenni. Egyszerűsítve ebben a kategóriában a hang létrehozását díjazzák, a keverésnél ezeknek a hangoknak az egymáshoz illesztését, például dialógus és háttérzaj. Itt Eatswood Mesterlövésze, Nolan csillagközi kalandja valamint Ayer haragos Haragja tűnik befutónak, őket követi a Rendíthetetlen
Amerikai mesterlövész
Harag
Rendíthetetlen
Csillagok között
Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje)
Közelben:
A galaxis őrzői
Whiplash
Godzilla
Hős6os
Vadregény
Holtodiglan
A hobbit: Öt sereg csatája
Legjobb látványtervezés és díszlet
Itt már hosszú ideje biztosnak tűnik a Vadregény diadala, ami most már, hogy láttam a filmet teljesen jogosnak tűnik. A film díszletei egészen egyedülállóak, a fantasztikus, mesés látvány pedig gyakran segít Oscar-hoz filmeket, elég csak az Alice Csodaországbanra gondolni. A Vadregény a rossz kritikai visszhang ellenére is nyerhet, tavaly ugye A nagy Gatsby is úgy tudott nyerni, hogy nem nyerte el a kritikusok tetszését. A Disney mesehősök szupercsapatának Wes Anderson babaház effektusa jelentheti a legfőbb riválist.
Vadregény
A Grand Budapest Hotel
Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje)
Csillagok között
Kódjátszma
Közelben:
Exodus – Istenek és királyok
Mr. Turner
Demóna
Nagy szemek
Rendíthetetlen
A hobbit: Öt sereg csatája
Legjobb jelmeztervezés
A legjobb jelmezekkel szintén a Vadregény büszkélkedhetett idén és a fő befutónak is ők tűnnek. A Demóna és a Grand Budapest jelmezeit is imádta a szakma, így ők is eséllyel pályázhatnak erre a díjra. Természetesen a klasszikus kosztüm filmek kedvenc kategóriája ez, idén a Mr. Turner, a Kódjátszma és A mindenség elmélete képviselheti a műfajt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Favagoo 2015.01.15. 19:57:10
Amin meglepődtem,hogy nem jelölték Birdman-t legjobb vágásra...Ez milyen dolog már??
A másik amit nem értek,hogy mi ez a hype az Amerikai mesterlövész körül.Azért szerintem ennyit nem érdemel ez a film. Pláne,hogy Bradley Cooper kiszorította Jake Gylenhaal a főszereplők közül. Szerintem az Akadémia itt egy kicsit hibázott.
Persze ez csak az én véleményem.